HABERLER

İşbirlikçiler

Genellikle negatif olarak vuku bulan, sonlanan icraatlar için kullanılan bir kelime işbirlikçiler. Fakat iyi araştırıldığında müspet bir takım işleri ortaya çıkardıkları da sıklıkla görülmüştür eğer konu müzikse. Bazı örneklerini aşağıda görebileceğiniz şarkılar yakın zamanda daha geniş bir liste halide spotify’da da yer alacaktır. Umarım keyif alırsınız.

1469362869985

 

İlk işbirlikçilerimiz Arcade Fire’ın 2013 çıkışlı son albümü Reflektor’e de adını veren şarkıda ortaya çıkıyor. Bu kayıt için prodüksiyon işini Lcd Soundsystem’den James Murpy üstlenirken David Bowie de Kanadalı gruba geri vokalde destek oluyor.

Pete Doherty İngiliz medyasının oyuncağı olmasının dışında kalan zamanlarda hem The Libertines hem de Babyshambles ile şahane albümler kaydetti. Ancak bu iki projenin dışında  kalan ve dinlemeye değer başka bir şarkı var. O da Wolfman birlikteliğinde 2007 yılında ortaya çıkan For Lovers.

Editors solisti Tom Smith (4,5 oktavlık vokal aralığı ile İngiltere’nin bu alandaki 1 numarası) ve Andy Burrows’un (kendisini Razorlight, We Are Scientists’den tanıyoruz) projesi Smith & Borrows’dan bir kayıt var sırada. When The Thames Froze.

Oasis sonrası kardeşi Liam’dan bağımsız farklı bir yöne doğru seyreden Noel Gallagher’ın yolu projesi Noel Gallagher’s High Flying Birds kapsamında tüm zamanların en iyi gitaristlerinden Johnny Maar ile İngiltere’de liste başı olan albümü Chasing Rainbows’da kesişti. Huzurlarınızda Ballad of Mighty I.

Sıradaki işbirlikçilerimiz bir cover şarkıda karşımıza çıkıyor. Kanadalı ikili Crystal Castles ve The Cure frontman’i Robert Smith orijinali Platinium Blond’a ait olan Not In Love’ı farklı bir boyuta taşıyor.

Kuşkusuz tüm zamanların en özel oluşumlarından biri The Last Shadow Puppets. Miles Kane ve Alex Turner kendi işlerinden bağımsız olarak farklı bir kulvarda koştukları pistte tozu dumana katmaya devam ediyorlar.

Günümüzün Lee Hazlewood ve Nancy Sinatra’sı olarak adlandıracağım bu ikiliyi. Her ikisi de bambaşka akımlardan geliyor. Biri 90’lar grunge hareketinin figür isimlerinden Mark Lanegan diğeri ise İskoçya’dan çıkan ülkenin medar’ı iftiharlarından indie pop hareketi Belle & Sebastian üyesi Isobel Campbell. İlk başta akla nasıl? sorusunu getirebilir ancak size cevabı vermekte hiç geç kalmıyorlar.

 

Thom Yorke, Flea, Nigel Godrich, Joey Waronker ve Mauro Refosco. Bu denli üretken ve işinin ehli müzisyenlerin bir araya geldiği oluşumlara sıkça denk gelsek de konu ortaya çıkardıkları iş olunca akılda kalanların sayısı maalesef o kadar çok değil. Her ikisini de görebildiğimiz ender birlikteliklerden biri Atoms for Peace. İşbirliklerinin devam etmesi dileğiyle.

Vereceğim son örnek bir soundtrack. The Twilight Saga: New Moon filminden, St. Vincent ve Bon Iver ortaklığında meydana gelen Rosalyn.

About The Author

Bir Cevap Yazın