LİSTELER

Ters Yüzünden Şarkılar

Genelde gözden kaçan ancak benim en çok dikkatimi çekenler olmuştur albümlerde yer almayan fakat single’ların ayrılmaz parçası olan b yüzü kayıtlar ve hiç yanıltmamışlardır. Gizli hazineyi bulma hazzını her daim yaşatırlar. Sizi ters düz etmezler gereken ilgiyi görmedikleri halde. Bu yazıda bu konuda azınlıkta olanlarla ve verilenle yetinmeyenlerle naçizane birkaç şarkı paylaşacağım.
İlk kayıt Coldplay’dan. Son birkaç yıldır ilk zamanlarını aradığım ve artık maalesef dinleyemediğim İngiliz topluluğun 1999 çıkışlı Brothers & Sisters single’ının b yüzünden Easy To Please.

Çıktığı ilk günden bu yana düzenli takip ettiğim gruplardan Kasabian’a ait bir b side var sırada. Savaş karşıtı söylemiyle ön plana çıkan Empire single’ının ters yüzü şarkısı Black Whistler.

The National’ın Boxer albümünde neden yer vermediğini anlayamadığım kayıtlardan biri var sırada. Daha fazla insanın dinlemesini istediklerimden biridir Without Permission ve Fake Empire Single’ının tamamlayıcı parçasıdır benim için.

Bana her daim kışı hatırlatan bir şarkıyı Ağustos ayında paylaşmak ne kadar uygun olur bilemedim ancak madem böyle bir liste yapıyorum mevsime aldırmadan burada yer vermeliyim diye düşündüm. İngiltere’de basılan iki versiyonu bulunan Knives Out single’ının ikincisinden sıradaki kayıt. Radiohead ve Fog.

Blur’un ilk günlerine dönelim şimdi. Leisure albümünün single’larından Bang’in b yüzü şarkısı ve dörtlünün ileride neler yapabileceklerini daha o günlerden yüzümüze vuran kayıt Luminous.

Yazıyı şimdilik bir The Smiths şarkısıyla sonlandırıyorum. İleride kendi kendini imha etmeyecek olan bu liste aksine daha geniş bir şekilde spotify’da vücut bulacaktır. Sırada This Charming Man b side’ı Jeane var. Takipte kalmanız dileğimle.

About The Author

Bir Cevap Yazın